opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Praktyka z kolejową pasją
drukuj

Praktyka z kolejową pasją

2018-10-04 10:13

W lipcu i sierpniu 2018 roku uczestniczyłem w praktykach w przedsiębiorstwie Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA. Wziąłem nawet udział w jeździe testowej pociągu.

Podczas dwumiesięcznych praktyk miałem okazję poznać wiele działów bydgoskiej PESY, dowiedzieć się, jak funkcjonują, jak są powiązane ze sobą i na jakiej podstawie współpracują ze sobą każdego dnia. Dodatkowo miałem możliwość pracować na systemie IFS, który wspomaga działalność przedsiębiorstwa oraz ułatwia składanie zamówień do przedsiębiorstw współpracujących z PESĄ. Miałem również możliwość dowiedzenia się, jak wygląda cały cykl produkcji pociągów i tramwajów – począwszy od projektowania, badań, poprzez zamówienia części, podzespołów i produktów, a wreszcie montaż. Poznałem także organizację procesu sprzedaży pojazdu klientowi.

Uczestniczyłem w jeździe testowej, podczas której sprawdzane było działanie pociągu, czy wszystkie zespoły i podzespoły współpracują ze sobą, jak działa elektronika. Podczas tego przejazdu dodatkowo były wykonywane próby hamulców, sprawdzające poprawność ich działania w różnych przypadkach, które mogłyby wystąpić podczas codziennego użytkowania pojazdu. Dla mnie jako fana kolei, uczestnictwo w takim przejeździe było nowym i bardzo ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu dowiedziałem się nowych informacji na temat pociągów.

        Uczestniczyłem także w komisarycznym odbiorze pociągów, które następnie zostały przeznaczone do sprzedaży klientom. Otrzymałem również informacje dotyczące trasy przejazdy, rozkładu oraz ostatecznego odbioru pojazdu przez klienta.

        Dzięki tej praktyce poznałem nowe, dodatkowe informacje na temat nowoczesnych pociągów, ich konstrukcji i budowy, ale także poznałem nowych ciekawych ludzi, pasjonatów kolejowych. Atutem tych praktyk było to, że nie siedziałem tylko przy biurku i nie zajmowałem się przekładaniem dokumentów, ale poznałem wszystkie procesy występujące w przedsiębiorstwie, wraz z możliwością zobaczenia ich na własne oczy poprzez zwiedzanie zakładu.

Piotr Januszewski

Student II roku studiów magisterskich WSL

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)