opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Kierownik Studium Języków Obcych WSL z wykładami w Niemczech
drukuj

Kierownik Studium Języków Obcych WSL z wykładami w Niemczech

2017-07-17 14:38

Działaność kadry naukowej WSL

Po raz kolejny dr Karol Górski gościł na zaproszenie partnerskiej uczelni Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu - Technische Hochschule Wildau/Berlin -  z wykładem, który wygłosił dnia 23 czerwca 2017 r. dla słuchaczy tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zgromadzeni w reprezentacyjnej sali wykładowej Audimax uczestnicy mogli wysłuchać historycznej prelekcji, osadzonej w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej w Europie oraz wybuchu w Poznaniu Powstania Wielkopolskiego 1918/19, które po 123 latach zakończyło okres pruskiej dominacji na terenie Wielkopolski. Ponieważ dr Górski specjalizuje się w zagadnieniach rezonansu tego powstania w literaturze i piśmiennictwie niemieckim przedstawił zainteresowanym słuchaczom obraz tego wydarzenia, widziany oczami mieszkańca ówczesnego Poznania i niemieckiego świadka czasu Michaela Biebracha – autora autobiograficznej powieści historycznej pt.: „Piroggen und Pistolen”, osadzonej w realiach miasta Poznania w latach 1917-1919.  Ta „arcypoznańska” w swej treści książka została wydana w roku 1983 w Düsseldorfie, niemniej jest zupełnie nieznana w kręgach czytelników, zarówno polskich, jak i niemieckich. Poprzez Urząd Marszałkowski w Poznaniu dr Górski czyni starania o wydanie tej niemieckiej powieści historycznej w języku polskim w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które w przyszłym roku odbędą się szczególnie uroczyście właśnie w Poznaniu.

W dniach 9-11 czerwca br. dr Górski przebywał również w niemieckiej Fuldzie (Hesja), gdzie na zaproszenie niemieckich historyków wziął aktywny udział w Federalnym Forum Kultury Historycznej (Bundeskulturtagung), którego mottem było „500 lat reformacji w Polsce i na Litwie”. Tematyka forum poruszała m. in. zagadnienia niemieckiej spuścizny kulturowej i materialnej Polsce, w tym zachowania byłych cmentarzy ewangelickich na terenie Wielkopolski. Wygłoszony w ramach tego sympozjum wykład dr. Górskiego, dokumentujący osobiście przez niego zainicjowaną ekshumację 12 żołnierzy Wehrmachtu, poległych z rąk czerwonoarmistów w styczniu 1945 roku na terenie wsi Gołunin pod Pobiedziskami, doskonale wpisał się w tę tematykę, jako że przedmiotowa ekshumacja odbyła się dn. 5 maja br. na małym, zapomnianym cmentarzyku ewangelickim, który tym aktem został przywrócony zbiorowej pamięci.

„Informacje o tym tragicznym zdarzeniu i miejscu pochowania rozstrzelanych żołnierzy niemieckich posiadałem z przekazów rodzinnych już od ok. 50 lat. Odczuwam zatem osobistą satysfakcję, że po wielu latach starań udało mi się doprowadzić poprzez poznańską instytucję ekshumacyjną POMOST do przeniesienia żołnierskich szczątków na niemiecki cmentarz wojenny w Glinnej pod Szczecinem. Moja inicjatywa oraz odnośne sprawozdanie z tego ekshumacyjnego przedsięwzięcia została przyjęta z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem przez wszystkich uczestników przedmiotowego forum historyków w Fuldzie” – podsumował swój udział w  tym sympozjum dr Karol Górski – kierownik Studium Języków Obcych WSL.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)