opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Stażowisko - szkoła logistyki (i życia)
drukuj

Stażowisko - szkoła logistyki (i życia)

2020-07-28 22:55

Mimo pandemii i wielu środków bezpieczeństwa, które zostały podjęte w firmach logistycznych, studenci Wyższej Szkoły Logistyki cały czas odbywają staże i praktyki. To najlepszy sposób na zdobycie doświadczenia, nowych umiejętności, ale także podreperowania stanu swojego konta. A jak uczą przykłady, to także doskonały sposób na znalezienie stałej pracy.

O przebieg staży i praktyk zapytaliśmy opiekunów ze współpracujących z WSL firm oraz naszych studentów.

Norbert Jaskólski, dyrektor Centrum Dystrybucji Exide Polska:
Kluczem do zorganizowania dobrego stażu są relacje z uczelnią. Jeśli te relacje są dobre i bliskie, to wówczas kandydat do odbycia stażu jest dobrze dobrany do firmy, jej specyfiki oraz specyfiki stanowiska, które ma podczas stażu zajmować. Przy dobrych relacjach z uczelnią możemy sprecyzować nasze oczekiwania i szczerze podać kryteria, według których stażysta jest dobierany. Później piłka jest już po naszej stronie. W Centrum Dystrybucyjnym Exide przestrzegamy zasady, że każdy stażysta musi mieć ściśle określone obowiązki i zadania, wyznaczone cele oraz znać nasze oczekiwania. Mam wrażenie, że tak było z Natalią Liakh. Pani Natalia zrewanżowała nam się zaangażowaniem, chęcią nauki i bardzo dużą motywacją. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy.

Natalia Liakh, odbywała staż w Centrum Dystrybucji Exide Polska:
Mój staż trwał dziewięć tygodni. Już na pierwszym spotkaniu zostałam poproszona o sprecyzowanie swoich oczekiwań, wskazałam więc na swoje zdolności lingwistyczne i chęć podniesienia umiejętności analitycznych. Podczas stażu między innymi tłumaczyłam procedury wewnętrzne dla pracowników z Ukrainy i wiele innych dokumentów. Atmosfera była świetna, a wszyscy pracownicy bardzo pomocni i otwarci.

Aleksandra Paszak, zastępca dyrektora Regionu Gądki Fresh Logistics:
Nazwałbym naszą współpracę z Wyższą Szkołą Logistyki modelową. Zawsze, ilekroć potrzebujemy pracowników, wystarcza jeden telefon do Biura Praktyk i Karier Zawodowych i sprawa jest szybko oraz fachowo załatwiona. Także pod względem jakościowym, bo jak dotąd wszyscy kandydaci odpowiadali naszemu profilowi. Nasza firma zawsze chętnie przyjmuje stażystów, także dlatego, że widzimy w nich naszych potencjalnych pracowników. Zresztą wielu studentów, a teraz już absolwentów WSL,znalazło u nas stałą, dobrze płatną pracę.
Hołdujemy zasadzie, że stażysta to pełnoprawny pracownik, który ma przywileje, ale oczywiście również obowiązki. Każdy ze stażystów otrzymuje konkretny, zależny od osobistych predyspozycji przydział, konkretne zadania do wykonania.
Nasze doświadczenia wskazują, że efektywna praktyka powinna trwać trzy miesiące. Korzyści z takiej praktyki, zarówno dla studenta, jak i dla firmy, są znacznie większe niż w wypadku praktyki ograniczonej do jednego miesiąca.

Kamil Depczyński, odbywał staż we Fresh Logistics:
Mój staż rozpoczął się od wizyty w Biurze Praktyk i Karier Zawodowych WSL. To tam zdecydowałem, że chcę poświęcić trzy miesiące swojego życia transportowi i spedycji. I we Fresh Logistics było tak, jak sobie wymarzyłem – trudna praca w dużym stresie, konieczność podejmowania błyskawicznych decyzji w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Bardzo mi to odpowiadało.
Wśród największych pozytywów tej praktyki muszę wymienić jasno sprecyzowany zakres moich obowiązków, a także otwartość pracowników, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Byłem, dokładnie tak, jak powiedziała pani Aleksandra Paszak, pracownikiem, a nie gościem do parzenia kawy. W takiej atmosferze człowiek szybko się uczy, a wiedza i umiejętności, które w ten sposób zdobywa pozostają na zawsze. Staż we Fresh Logistics wiele mnie nauczył, ale też zdarł ze mnie różowe okulary, które miałem przed podjęciem tej pracy. To była szkoła prawdziwego życia, ale też dawka adrenaliny, której już dawno nie doświadczyłem.

Ewelina Sobczak, specjalista ds. EmployerBranding i Komunikacji Wewnętrznej GLS:
Kluczem do sukcesu jest bez wątpienia jasne określenie celów stażu bądź praktyki oraz zadań, które stoją przed stażystą. Równie istotną rzeczą jest przedstawienie naszych oczekiwań wobec studentów, a także zasad, którymi się kierujemy. Pierwszy okres praktyki jest niezwykle istotny, bo on później rzutuje na to, czy stażyści dobrze wykonują swoją pracę, są naprawdę zaangażowani, dobrze adoptują się do zespołu. Dlatego w tych pierwszych dniach dużo czasu poświęcamy na szkolenia, na zapoznanie stażystów z procedurami obowiązującymi w GLS, wreszcie z systemami komputerowymi. Jeśli w tych pierwszych dniach dobrze wykonamy swoją pracę, to możemy mieć pewność, że pozostała część stażu będzie już przebiegała zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Marta Nadolna spisała się podczas tego stażu bardzo dobrze, ale też nie miałam żadnych wątpliwości, że tak będzie. Poznaliśmy się bowiem już wcześniej, bo GLS od dłuższego czasu współpracuje z Kołem Naukowym Corlog działającym w Wyższej Szkole Logistyki i właśnie tam się poznałyśmy.

Marta Nadolna, odbywała staż w GLS:
To był mój pierwszy staż w życiu. Przyznam, że trochę się bałam i gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytano o moje oczekiwania, miałam tylko jedno, za to fundamentalne: oby mnie nie zostawiono samej! Okazało się, że moje obawy były bezpodstawne. Opiekunka mojego stażu swój staż odbyła zaledwie rok wcześniej, więc świetnie rozumiała wszystkie moje obawy i potrzeby, a pozostali pracownicy też byli bardzo pomocni i chętni do współpracy.
Przez cały okres stażu byłam traktowana jak normalny pracownik, zostałam nawet zaproszona na spotkanie integracyjne zespołu. Cenię sobie, że firma podeszła elastycznie do moich godzin pracy, że przeszłam wszystkie procesy, od popołudniowego, poprzez poranny i nocny, byłam także w wielkiej sortowni GLS w Strykowie. Staż to doskonały sposób na usystematyzowanie wiedzy zdobytej na uczelni i zdobycie doświadczenia.

Anna Olszańska, Raben Management Services:
Z mojego doświadczenia wynika, że sukces stażu jest w ogromnym stopniu uzależnione od tego, co dzieje się na długo przed jego rozpoczęciem. Grupa Raben od bardzo dawna współpracuje z WSL, a nasi pracownicy są niemal stale obecni w uczelni, między innymi prowadzą zajęcia ze studentami. Poza tym, co roku od kilku lat organizujemy Raben Day, w ramach którego odbywają się ciekawe seminaria. Właśnie podczas jednego z takich seminariów poznałam Michała. W czasie takich imprez budujemy swoją renomę wśród studentów i przyciągamy stażystów.
Nasza metoda na staż to realne zadania, które stażyści muszą wykonywać. Wykonywać tak, aby poczuć konsekwencje swoich działań i decyzji. Chodzi o to, aby studenta wciągnąć do pracy całego zespołu, aby nie był tylko obserwatorem i biernym wykonawcą, ale aby autentycznie się w pracę firmy zaangażował.

Michał Małolepszy, odbywał staż w Grupie Raben, dzisiaj jest pracownikiem Raben Management Services:
Poszedłem na staż z nadzieją odbycia go w firmie, która jest jednym z liderów branży, firmie, która bardziej dyktuje pewne rozwiązania niż za nimi podąża. I tak się stało.
Ciągle tu słyszę, że stażyści nie powinni parzyć kawy, ale nie macie pojęcia, jak smakuje kawa zaparzona po kilku godzinach bardzo intensywnej pracy w słynnym magazynie nr 5 Rabena. Kawa z croissantem o 11,00, po czterech godzinach największego napięcia, jakiego doświadczyłem w życiu. Ambrozja! Ale mówiąc poważnie, odbywałem staż właśnie w tym magazynie i to naprawdę była szkoła życia. Dopiero tu poczułem, czym jest logistyka. To powinien przejść każdy student WSL. I każdy sobie z tym poradzi, bo rzeczywiście, mogę potwierdzić słowa moich koleżanek i kolegów, że pracownicy byli bardzo przychylni, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pomagali. Po prostu czułem się częścią zespołu. A teraz jestem częścią tego zespołu całkiem formalnie.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)