opcje
drukuj

Dorota Rutecka

Dorota Rutecka

Od trzech lat pracuje jako nauczyciel przedmiotów logistycznych (gospodarki zapasami i magazynem, gospodarki elektronicznej oraz laboratorium magazynowego) w Zespole Szkół Technicznych  w Toruniu, a od trzynastu jako nauczyciel fizyki i astronomii w tej samej szkole.

W etapie szkolnym udział wzięło 20 podopiecznych Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu. Do okręgowego zakwalifikował się jednak tylko Marcin. Innym zabrakło niestety kilku punktów.  Jak sama mówi, na przygotowanie uczniów do olimpiady nie składa się praca tylko jednego nauczyciela, pracują na to wszyscy nauczyciele uczący zawodu. - Marcin od początku olimpiady był faworytem olimpiady. Miałam tego świadomość, trochę  wysiłku i  czasu kosztowało mnie przekonanie jeszcze w poprzednim roku szkolnym mojego wychowanka do tego, że jest w stanie wygrać olimpiadę logistyczną i co więcej studiować na WSL w Poznaniu. Jestem nie tylko nauczycielem zawodu Marcina,  ale również jego wychowawcą. Kontakt z uczniem pozwolił mi go poznać. Rozmawiałam z mamą Marcina i prosiłam, aby w czasie olimpiady jeszcze  bardziej syna motywowała i dopingowała.  Koncentrując Marcina jeszcze bardziej na nauce zawodu, użyłam nawet porównania, że jeśli nie dopilnujemy i nie stworzymy Marcinowi warunków do pracy, to tak jakby zaniedbać edukację Fryderyka Chopina (mam nadzieję, że nasz Wielki Twórca wybaczy mi to porównanie). Udało się!  Zbudowałyśmy Marcinowi warunki do nauki. Jednak troszkę zaniemogłam, kiedy chłopak po drugim etapie zakomunikował mi „proszę Pani nie interesuje mnie inne miejsce niż pierwsze”. Oczywiście mogłam go tylko wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem, no i przygotować go na to, że inne miejsca też są dla ludzi. Już teraz Marcin wie, że będzie miał jeszcze co robić na studiach, bo przypuszczam, że gdyby wygrał - trudno byłoby go do tego przekonać - mówi Dorota Rutecka.

Swojego ucznia opisuję jako zdolnego, ambitnego i ukierunkowanego chłopaka . Wierzy, że Marcin dołoży wszelkich starań, aby kontynuować swoją edukację w WSL.

Jest  absolwentką Wydziału Fizyki i Astronomii  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ciągłe zmiany na rynku pracy jak również chęć poznawania świata spowodowały, że ukończyła również Studia Podyplomowe z Nauczania Podstaw Przedsiębiorczości na UMK w Toruniu oraz Studia Podyplomowe z Logistyki i Transportu w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Przygotowuje wraz z koleżankami młodzież do zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik logistyk. Posiada również uprawnienia egzaminatora w zawodzie technik logistyk no i oczywiście fizyki i astronomii. Inspiracją do podjęcia takich studiów podyplomowych była dla niej tak naprawdę zmieniająca się sytuacja gospodarcza Polski. Jak sama mówi zdobycie wykształcenia w tym zakresie, wydawało się koniecznością. - Logistyka praktycznie, podobnie jak fizyka, przenika naszą codzienność, więc nie można prawidłowo funkcjonować nie znając praw jakie rządzą w otaczającym nas świecie czy gospodarce.  Na co dzień pracuję dla Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych PSNPP (jestem w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia). Mam również świadomość, że studia podyplomowe to trochę mało dlatego też dużo czytam i uczę się sama, jak również biorę udział w konferencjach organizowanych przez WSL dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodach: technik logistyk i technik spedytor. Za organizację Forów składam Panu Rektorowi i Kanclerzowi WSL bardzo serdeczne podziękowania - mówi Dorota Rutecka.

Do góry

Jesteś nauczycielem szkoły ponadgimnazjalnej i poszukujesz materiałów do przedmiotów logistycznych? Zaloguj się!

WSL zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do udziału w wycieczkach studyjnych, które pozwolą nie tylko zasmakować studenckiego życia, ale także zapoznać się z logistyką w praktyce.